Strona główna Download Zarząd Chóru Dyrygent Chórzyści Statut Chóru Historia Chóru Kontakt Marzec 29 2024 12:43:42
Nawigacja
Strona główna
Artykuły
Koncerty
Download
Galeria
Video
Ostatnie Komentarze
Księga Gości
Kontakt
Galeria Picasa
Galeria Picasa
Kudowa Zdrój 2011
Skawica 2010
Koncert Kolęd 2010
Jubileusz Organum
Opłatek 2009
Świnoujście 2009
Jubileusz Cantaty 2009
Pielgrzymki do Tej Ziemi
Skawica 2009
Warto zaglądnąć
SKLEPIK
Niepołomice
Skawica
Akademicki Chór Organum - blog
Vinifera
Krakusy
Muzyka
Aby rozpocząć odtwarzanie kliknij poniższy guzik:

Losowa fotografia
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 60
Nieaktywowany Użytkownik: 389
Najnowszy Użytkownik: halo
Witamy
Witaj na stronie Miejskiego Chóru Cantata z Niepołomic!
Próby odbywają się w każdy wtorek i czwartek, od września do czerwca, w godzinach 16.45-18.45 na Zamku Królewskim w Niepołomicach.
Serdecznie zapraszamy!!!
Wszystkie aktualności znajdziesz na naszym profilu na Facebooku!!
https://www.facebook.com/cantataniepolomice/#
CANTATA Z IKONAMI

CANTATA Z IKONAMI

W sobotni wieczór (21 listopada br.), renesansowymi piwnicami niepołomickiego zamku zawładnęły dwie muzy: malarstwa i muzyki. W szczególnej, nieco mrocznej scenerii zamkowych pomieszczeń, rozświetlonych mnogością świec, grono przybyłych gości mogło podziwiać ikony, które specjalnie dla tej wystawy namalował pan Tadeusz Zieliński, znany nie tylko w kraju, malarz ze Świnoujścia. Estetyczne i duchowe przeżycia, doświadczane przez odbiorców tego szczególnego malarstwa, zostały wzbogacone nastrojowymi pieśniami niepołomickiego chóru „Cantata” , którego śpiew malarz ikon upodobał sobie szczególnie.

Ten magiczny wieczór, w którym wielu z nas miało szczęście uczestniczyć, był pokłosiem wakacyjnej podróży chóru nad polskie morze. Właśnie w Świnoujściu, w mieście gdzie żyje i pisze (bo ikony się pisze, nie maluje) swe piękne ikony Tadeusz Zieliński, spotkały się drogi jego malarstwa i naszych pieśni. Gdy po którymś z naszych koncertów, zostaliśmy zaproszeni do pracowni mistrza, gdzie w miejscu powstawania tych świątobliwych dzieł, na jego życzenie, odśpiewaliśmy przepiękne „Ojcze nasz” Stanisława Moniuszki, było już wiadomo, że jakieś wspólne przedsięwzięcie jest naszym przeznaczeniem.

No i stało się. Gdy zabrzmiały cerkiewne dzwony, chór „Cantata”, a za nim przybyli goście, z zapalonymi świecami w ręku, podążyli piwnicznym pasażem do sali wystawowej. Tam z ceglanych ścian i kamiennych filarów, patrzyły na nas, sponad płonących świec, postacie aniołów i świętych, wyczarowane przez malarza na drewnie, którego kształty wyrzeźbiła natura. Bo Tadeusz Zieliński pisze swoje ikony na deskach, które wyrzuca morze. Gdy przebrzmiała cerkiewna muzyka i zamilkły dzwony, popłynęły do zgromadzonych słowa poruszającego wiersza, napisanego specjalnie dla naszego malarza, a mówiącego o uśmierzającym oddziaływaniu na ludzkie niedole jego sztuki ” ….Syn zastyga na desce pod patyną czasu i cały ludzki smutek zastyga w źrenicach, patrzy nam prosto w serce….” . Wiersz usłyszeliśmy świetnej interpretacji Jadwigi Kracik. Ten podniosły prolog zamknęła starodawna pieśń „Bogurodzica”, którą wykonał chór, jakby uniesiony ponad ziemią za sprawą malowniczych, renesansowych schodów, wybiegających z piwnicznej głębi ku górze.

Po tym nastąpił czas powitań. Pani Anna Ptasznik, Prezes chóru Cantata powitała serdecznie wszystkich przybyłych gości, w tym szczególnie Stanisława Kracika, do niedawna Burmistrza Niepołomic, a obecnie Wojewodę Małopolski, Przewodniczącego Rady Miasta Marka Ciastonia, panią Dyrektor Wydziału Kultury Małgorzatę Gajdę oraz reprezentującego Fundację Zamek Królewski w Niepołomicach Dyrektora Leszka Stankiewicza. Podziękowała też za pomoc i wsparcie przy organizacji tego kulturalnego wydarzenia. Tadeusz Zieliński, dziękując za zaproszenie, podzielił się z zebranymi swoimi refleksjami o spotkaniu z „Cantatą”, a także o niezwykłej życzliwości jakiej doświadczył w trakcie kilkudniowego pobytu w Niepołomicach. Wyraził też swój szczery podziw dla Niepołomiczan, którzy, pod wodzą swego Burmistrza Stanisłwa Kracika, uczynili swoje miasto miejscem pięknym i zasobnym. Materialnym wyrazem jego gorących uczuć były ikony Św. Cecylii (patronka muzyki sakralnej) ofiarowane Stanisławowi Kracikowi, a także chórowi „Cantata”. Tak uhonorowany chór, pod kierownictwem Bogusława Grzybka, odwdzięczył się malarzowi wiązanką nastrojowych starych pieśni, pochodzących z Klasztoru Sióstr Benedyktynek w Staniątkach. Jedna z nich „Nużmy dziś krześcijani, serdecznie się radujmy dnia dzisiejszego……” jakby zagrzewała wszystkich do radosnego przeżycia tego niezwykłego spotkania z niecodzienna sztuką.

Tak się też stało. Czas jakby się zatrzymał i trwały niespieszne, indywidualne spotkania z ikonami, a także rozmowy z twórcą, niezwykle chętnie objaśniającym tajniki swego warsztatu. Myślę, że każdy z uczestników tego wieczoru z ikonami wyniósł w swoim sercu obraz przynajmniej jednej, tej jego zdaniem, najpiękniejszej.

Leokadia Budek –alt w chórze „Cantata”
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Facebook